Zábořské čarování  (27. 4. 2018)

V pátek 27. 4. k nám do školy zavítala návštěva z Čertových kamenů z hradu Kočkoštajnu v podobě několika známých čarodějnic. I my jsme se na tento ve škole nezvyklý den připravili. Do školy se slézaly čarodějnice, kostlivci, duchové a jiné příšerky. V první třídě se navíc objevila starší, ale zachovalá kočka Kikina, se kterou jsme se hned skamarádili.
    Celý den jsme plnili spoustu zajímavých úkolů. Nejvíce se nám líbila cesta připravená žáky z 9. třídy. V přírodě pro nás vybudovali různá stanoviště, kde jsme např. míchali barvy, hledali rozdíly v obrázcích, ve sklenicích jsme sahali do něčeho, co jsme nečekali, a nacházeli pak šváby, pavouky, hady a jiná překvapení. Nu, co taky chtít v čarodějnický den? Jestli jsme mrštní pak prověřily další soutěže, jako například proplétání se pavučinou, hody šiškou na cíl a jiné zábavné atrakce. Navíc jsme si užili i malování na obličej a ruce.
    Poslední velikou a těžkou soutěží bylo rozluštění jmen čarodějnic, která jsme podle daných indicií o kouzelných postavičkách nakonec odhalili. Ještěže jsme se posilnili čajem z červotoče a džusem z krve. To byla dobrota.
    Za celodenní kouzelnickou práci jsme všichni dostali čarodějnický výuční list. Stezkou s připravenými soutěžemi si prošli i naši malí kamarádi z mateřské školky. I jim se neobvyklá procházka jistě líbila. A jaké bylo překvapení v jídelně? Dvě krásné čarodějnice, které se činily, aby nám chutnala pestrá krmě na talířích. V „žrádelníčku malé čarodějnice“ jsme měli tento páteční den polévku hrstkovou - uvádíme složení: z jedné hrsti zrzavých mravenců, hrsti lidských vší a hrsti klíšťat. Hlavním chodem byly těstoviny s ptačím mozečkem a salát z motýlích křídel. Jako příloha pak přistála každému strávníkovi na talíři myš, had a jiné příšerky. Musíme ocenit snahu kuchařek, neboť v jejich jídle nebyly naprosto žádné alergeny.
    Na závěr jsme se rozloučili a všechna ta čarodějná havěť se snad večer 30. dubna znovu sešla na hradě Kočkoštajně a užila si řádně Svatojakubské noci.