Pohled odjinud - Naše škola v Záboří

„Přistěhovali jsme se z města a mám ráda naši malou školu v Záboří. Řeknu vám proč. Nás bylo asi 95 prvňáčků rozdělených do tří tříd - A, B, C. „Áčáci“ se nekamarádili s „béčákama“ a „céčáci“ jakbysmet. Každá třída byla svět sám pro sebe. A že ve škole bylo ještě dalších osm ročníků po stejných písmenech, snad nemusím připomínat. Osmáci pro nás byli skoro „dospěláci“, uctivě jsme jim uhýbali na chodbě a oni nás asi ani nezaregistrovali. Na různé akce se jezdilo podle hierarchie, takže ani nebylo možné nějaké propojování. Při suplování si ti, kteří do třídy přišli, sedli dozadu a těšili se, až zase bude jejich paní učitelka zdravá a oni nebudou vetřelci v cizí třídě.
    Naši malou školu navštěvuje asi 80 žáků. K základní škole patří ještě vedlejší školka. Třídy na prvním stupni jsou po dvou ročnících. Takže od první třídy se žáci musí naučit toleranci a respektování se navzájem. Klobouk dolů před paní učitelkou. Na druhou stranu při menším počtu se může věnovat i těm pomalejším. Ti se díky tomu nedostanou do kolotoče dohánění. Všechny děti se znají jménem, od nejmenších po největší. Učitelé včetně pana ředitele znají také všechny, takže nikdo není jen žák, ale konkrétní človíček. Já jsem tady šťastná. Myslím, že to moji kluci nevnímají, ale já mám pocit, že pro život a pro mezilidské vztahy je to dobrý vklad.“

Dagmar Kohoutová