Statečný zachránce

V loňském roce jste možná zaregistrovali statečný čin žáka 4. ročníku naší ZŠ - Rudolfa Duraje, který zachránil svou mladší spolužačku, pod kterou se koncem února prolomil ve Slivonicích led. Nebýt tohoto mladého hrdiny, který neváhal a po břiše se doplazil po ledě až ke své kamarádce a vytáhl ji na suchou zem, mohl skončit jeden velmi mladý život. Ruda dokonce poskytl zachráněné dívce suché oblečení a poskytl jí doma azyl. Rudův čin samozřejmě nezůstal bez odezvy a hrdina za svůj čin zcela po právu obdržel několik věcných darů. Ten nejcennější ale nedostal, ten on zachránil.
    Největšího ocenění se ale dostalo Rudovi 17. dubna 2012, kdy na Pražském hradě převzal od prezidenta České republiky Václava Klause prestižní cenu Zlatý záchranářský kříž, který je každoročně udělován za významné záchranářské počiny. Ačkoli v současnosti již Rudolf není žákem naší školy, neboť nyní navštěvuje ZŠ ve Volenicích, přesto je ZŠ Záboří na něj hrdá. Vždyť jen díky jeho odvážnému jednání nezůstala jedna lavice v ZŠ Záboří prázdná.
    Rudo, děkujeme!
  Článek na Novinky.cz
  Podrobnosti, fota a videa na webu Zlatý záchranářský kříž
  Rozhlasový rozhovor na Českém rozhlasu 1 - Radiožurnálu